facebook google plus pinterest youtube

LAUREATKI „PERŁY PODBESKIDZIA”

ERYKA BINEK-PYTLOWANY

VII Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia- rok 2017-  emerytowana nauczycielka z Jaworza, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu, magister sztuki. Prowadziła Międzyszkolny Zespół Artystyczny „Watra” przy Hufcu Beskidzkim ZHP. Założyła i z wielkimi sukcesami, przez ponad 20 lat prowadziła Teatr Piosenki Alert, działający przy IV LO im. KEN w Bielsku-Białej. Wraz z zespołem występowała na festiwalach w kraju i za granicą, z większości przywożąc najwyższe trofea. Wychowawca pokoleń młodzieży, zawsze gotowa wspierać swoich podopiecznych. Jest autorką kilku opracowań o Śląsku Cieszyńskim. Przez prawie dwie dekady kierowała dziecięcym chórem przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu. Laureatka bielskiej nagrody kulturalnej Ikar oraz Lauru Srebrnej Cieszynianki. Za swoją działalność wyróżniona została również Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

ANNA FENBY TAYLOR

VI Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia – rok 2016 wnuczka pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej. Kapituła doceniła m.in za zaangażowanie w pielęgnowanie pamięci o Zofii Kossak, za działania podejmowane w Centrum Kultury i Sztuki Dwór Kossaków w Górkach Wielkich, domu rodzinnego słynnych artystów. Pani Anna czynnie działa w sprawie wskrzeszenia pamięci o życiu i twórczości  Zofii Kossak. W latach 2004 do 2007 uruchomiła Schronisko „KOSS”-www.kossakschronisko.pl.

AGNIESZKA GORGOŃ-KOMOR

V Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia – rok 2016-bielska lekarka, radna miejska. Walczy o prawa niepełnosprawnych pacjentów, wolontariuszka w rodzinnych domach dziecka oraz propagatorka zdrowego stylu życia na terenie Podbeskidzia.

 

 

MARIA SYSAK-ŁYP

IV Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia – rok 2013 – prezes Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem  Umysłowym „Razem”, inicjatorka otwarcia w Bestwinie domu stałego pobytu dla osób niepełnosprawnych.

 

 

MAŁGORZATA KIEREŚ

III Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia – rok 2012 – znana etnograf z Istebnej, przewodnik beskidzki,  autorka książek o góralskich tradycjach i jednocześnie szefowa Muzeum Beskidzkiego w Wisle.

 

 

GRAŻYNA CHORĄŻY

II Regionalny Kongres Kobiet Podbeskidzia – rok 2011 współtwórczyni pierwszego stacjonarnego hospicjum na południu województwa śląskiego.

Autorką  statuetki PERŁA PODBESKIDZIA  jest LIDIA SZTWIERTNIA.

Znakomita bielska artystka. Zorganizowała kilkadziesiąt wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i za granicą.

Zajmuje się rzeźbą w brązie w technologii odlewu na wosk tracony. Za jej pomocą osiąga ona efekt, w którym wielka realistyczna precyzja i wyrafinowanie spotyka się w jednym dziele z fantazją i mitycznością czerpaną, czy to z kultury, czy z osobistej głębi. W centrum jej zainteresowań artystycznych jest człowiek; zachwyca się pięknem ludzkiego ciała i bogactwa kultury, którą człowiek stworzył. Jej rzeźby emanują siłą, spokojem i harmonią.

Artystka chętnie podejmuje się projektów symbolicznych. Jej dziełem są na przykład statuetki Dedala – symbolu kreatywności i fantazji, stanowiącej nagrodę  w Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, czy też jako nagroda w Konkursie „Firma Roku”. Jej „Anioł Jazzowy” to nagroda w Bielskiej Zadymce Jazzowej.