facebook google plus pinterest youtube

„Ona, on i wojna”

„Ona, on i wojna”

 

 

autor Agnieszka Nowińska

Już po raz ósmy kobiety Podbeskidzia organizują, pod patronatem Posłanki  na Sejm RP, Mirosławy Nykiel, swój Kongres. Czynią to równocześnie w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i w stulecie uzyskania praw wyborczych przez kobiety. Jak zawsze, Kongresowi przyświeca cel charytatywny, a w tym roku ma on być szczególny. Zdecydowaliśmy się na wydanie książki autorstwa jednej z organizatorek Kongresu, Urszuli Bożałkińskiej, pt. „Ona, on i wojna”, gdy cały dochód ze sprzedaży przeznaczony zostanie na szczytny cel charytatywny .

Książka ma być pozycją wyjątkową, zarówno jeżeli chodzi o treść jak i szatę graficzną. Okładkę zdobić będzie zdjęcie instalacji artystycznej wykonanej przez jedną  z organizatorek Kongresu, Annę Godlewską. Znajdą się w niej również  piękne grafiki autorstwa Bielszczanki, Agnieszki Nowińskiej.

Książka ta ma  wielu autorów,  w szczególności są to kobiety , zamieszkałe na Podbeskidziu.  Wszystko zaczęło się cztery lata temu, od pomysłu prawniczek aby spisać rodzinne historie o miłości  ich bliskich w czasie wojny, bliskich którzy już odeszli. Wkrótce dołączyły inne osoby, w tym również organizatorki Kongresu . To były już nie tylko  historie wojennych uczuć, ale szeroko dokumentowane, opisy niezwykłych zdarzeń w czasie dwóch wojen światowych. Nikt nie wahał się mówić o koniecznych, trudnych wyborach, nikt ich nie oceniał, nie kreował bohaterów. To niezwykle emocjonalne opowiadania o ludziach dobrych i złych: Polakach, Żydach, Niemcach, Ukraińcach i Rosjanach. To książka dla nas wszystkich

Jest jeszcze jeden , bardzo ważny powód, dla którego ta książka powinna się ukazać. Druga część  książki, to zbiór opowiadań pt. „Kolory, smaki, zapachy,” we wspomnieniach Ireny Kuczyńskiej. To niezwykle piękna opowieść o Kresach i wojennej drodze do Polski, do Bielska –Białej, polskiej rodziny  z Kosowa. To będzie ukłon w stronę wszystkich Kresowiaków , którzy nie mieli okazji i możliwości opowiedzieć o swoich pięknych, małych ojczyznach.

Część nakładu, po kosztach druku, zakupi Zrzeszenie Prawników Polskich Oddział w Katowicach, które dochód ze sprzedaży książki przeznaczy na wskazany przez siebie cel charytatywny.

Wydawcą książki będzie  Towarzystwo Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia, stąd nasza prośba do Państwa o wsparcie finansowe naszej inicjatywy, tak aby pełny dochód z wydania książki trafił do rąk beneficjenta- Hospicjum Imienia Św. Jana Pawła II w Bielsku-Białej.

Wybór Hospicjum nie jest przypadkowy, bo pieniądze, niezwykle potrzebne na dokończenie zakupu wyposażenia i na codzienne funkcjonowanie placówki, trafią naprawdę w godne ręce. Stworzono bowiem przyjazny, ciepły, ostatni, dom dla bardzo ciężko chorych ludzi, o których potrzeby nikt się nie upomina. Ci ludzie znajdują tu nie tylko fachową opiekę na najwyższym poziomie medycznym, ale i serce. A nasza książka to również dar serca wielu  osób, mieszkańców Bielska-Białej i Podbeskidzia.

Dziękujemy pięknie za zrozumienie i wsparcie naszej inicjatywy.

Prosimy o dokonywanie wpłat na konto Towarzystwa Przyjaciół Bielska-Białej i Podbeskidzia,
ul. Krasińskiego 5a, 43-300 Bielsko- Biała , Nr konta 11203000451110000002386980

z dopiskiem: akcja charytatywna , wydanie książki „Ona, on i wojna”.

W przypadku osób fizycznych prosimy o podanie również adresu, a w przypadku innych podmiotów partnerskich- nazwę firmy i logo.

 

Z poważaniem

Mirosława Nykiel oraz organizatorki VIII RKKPMożliwość komentowania jest wyłączona.